Новини

Летящият Робен съсипа Англия в странен спектакъл на "Уембли" (видео)

29 февруари 2012 | 23:52 | 987 A+A-
Холандия победи Англия с 3:2 в изключително интересна контрола на "Уембли". След скучно първо полувреме двата тима изнесоха истинско шоу през втората част и си вкараха цели 5 гола. Гостите поведоха с попадения на Ариен Робен и Клаас Ян Хунтелаар, но англичаните отвърнаха с късни голове на Гари Кейхил и Ашли Йънг. Равенството бе добре дошло за "трите лъва", но в добавеното време ново блестящо изпълнение на Робен донесе крайната победа на Холандия.

Начело на британците след оставката на Фабио Капело бе Стюарт Пиърс. В отсъствието на фигури като Джон Тери и Уейн Рууни, той заложи на доста експериментален състав, който обаче не успя да се противопостави на "лалетата". В атака започна Дани Уелбек, а по крилата нападаха Адам Джонсън и Ашли Йънг. Централна двойка защитници бяха Гари Кейхил и Крис Смолинг. Скот Паркър, Гарет Бари и Стивън Джерард играеха в средата на терена, но капитанът на Ливърпул престоя на терена само 32 минути, преди да напусне заради травма.

За Холандия селекционерът Берт ван Марвайк също избра схема с един чист нападател, в лицето на Робин ван Перси, а около него беше разположено ударното трио Дирк Каут - Уесли Снайдер - Ариен Робен.

Първото полувреме на "Уембли" се превърна в истинско разочарование. И двата отбора не направиха нищо интересно в офанзивен план, но все пак си личеше, че холандците са по-добре сработени. В дълги периоди "оранжевите" владееха топката, но продължителните им комбинации не водеха до опасности пред вратата на Джо Харт. Англия имаше шанс да поведе в 26-ата минута, когато Адам Джонсън стреля по диагонала, но кълбото рикошира в Джон Хейтинга и излезе в ъглов удар. Малко по-късно Джерард се контузи и бе сменен от Даниел Стъридж.

След почивката играта стана значително по-приятна за гледане, най-вече благодарение на това, че холандците се активизираха и направиха няколко хубави атаки. Първото положение обаче бе в полза на домакините. Стъридж стреля по земята, но Маартен Стекеленбург плонжира и със сетни сили изби. В 54-ата минута Хунтелаар с мощен шут прати топката на сантиметри от десния страничен стълб.

Скоро след тази сутация "лалетата" поведоха. Робен напредна в типичния си стил, никой от защитниците на Англия не му попречи и крилото на Байерн (Мюнхен) простреля Харт. Две минути след гола перфектно взаимодействие между Дирк Каут и Хунтелаар завърши с безпощаден удар с глава на нападателя на Шалке 04. При попадението Хунтелаар се сблъска във въздуха с Крис Смолинг, поради което и двамата бяха заменени.

Не се виждаше как Англия може да избегне загубата, но в 85-ата минута Лейтън Бейнс намери Гари Кейхил и защитникът, който се озова на върха на атаката, майсторски финтира съперник и опъна мрежата зад Стекеленбург. Малко по-късно Ашли Йънг догони топката преди вратаря на холандците и технично го прехвърли - 2:2.

Зрелището си струваше, но това не бе краят. Ариен Робен бе запазил най-доброто за самия край на мача. Той получи пас от Марк ван Бомел в любимата си позиция - ъгъла на наказателното поле, и с кинжален изстрел препарира Джо Харт.

АНГЛИЯ - ХОЛАНДИЯ 2:3 (0:0)