Ейре Ейре 1 : 3 Хърватия Хърватия
10 юни | 21:45 |
Съдия:Б. Куйперс | Стадион:Градски стадион
96' Край на мача! Хърватия победи с 3:1 Ейре след голове на Марио Манджукич (2) и Никица Йелавич. Леджър се разписа за ирландците. "Шахматистите" повеждат в група "С" пред фаворитите Испания и Италия.
96' Кийт Андрюс шутира от 20 метра мощно в аут. Това е последната възможност в мача.
94' Ирландците се опитват да отбележат с постоянни центрирания и меллета пред вратата на Плетикоса.
92' Последна смяна: Иван Ракитич напуска, Томислав Дуймович ще доиграе мача.
91' Кийт Андрюс стреля с глава след корнер - топката облиза далечната греда. Каква възможност за Ейре!
90' Пет минути ще бъде добавеното време.
89' Втора смяна за Хърватия: Иван Перишич напуска, Едуардо да Силва влиза.
88' Мачът е спрян след тежък удар в главата на Плетикоса. Стражът се изправя и срещата продължава.
86' Здрава битка на терена. Манджукич напуска терена, куцайки.
84' Жълт картон за Нико Кранчар след тактически фаул.
83' Дарио Сърна стреля от фаул, топката намира стената.
81' Десетина минути остават до края на мача. Хърватия е много близо до победа на старта.
80' Плетикоса отново е на мястото след опасен удар с глава на Кийт Андрюс.
78' Много хубав диагонален удар на Ракитич. Топката мина много опасно до гредата след шут от 16 метра.
75' Трета последна смяна за ирландците: напуска Кийн и влиза Шейн Лонг.
72' Кадровата смяна се отразява и тактически на постройката на балканците. Хърватите продължават игра с един нападател. Кранчар се включва в халфовата линия.
72' Първа смяна за Хърватия: напуска Йелавич и влиза Нико Кранчар.
70' Деймиън дъф показа чудесна скорост по дясното крило, центрира високо, но Плетикоса скочи стабилно.
68' Дън стреля с глава след фаул, Плетикоса лови без колебание.
67' Ейре играе по-агресивно в средата на второто полувреме с активни действия в двете фази на играта.
63' Ейре поиска дузпа, но съдията замълча. Шилденфелд спъна Кийн. Трябваше да бъде отсъдена дузпа. Груба грешка на съдията.
61' Иван Перишич центрира и поиска дузпа за игра с ръка на Глен Уилън.
57' След последния гол игровият ритъм спадна видимо.
54' Втора смяна за ирландците - Кокс напуска, появява се Макгийди.
53' Кевин Дойл напуска играта, на терена излиза Уолтърс.
53' Лука Модрич получава жълт картон за опасна игра.
48' Манджукич насочи много добре с глава от 11 метра, топката се отби от гредата, удари се в главата на Гивън и влезе в мрежата. Спорно е дали попадението трябва да е автогол.
48' 3:1 за Хърватия! Марио Манджукич бележи с глава!
47' Иван Перишич е на земята след въздушен сблъсък. Ще се включи отново след лекарска помощ.
46' Начало на второ полувреме. Ейре тръгва от центъра.
45' Заслужено Хърватия води с 2:1 на почивката след по-агресивна игра. Голът на Йелавич в 43-тата минута остава спорен.
45' Кийт Андрюс получава жълт картон след много остро влизане в краката на Манджукич.
43' Претенции за засада. Йелавич е в засада при далечния удар. Топката обаче се удря в крака на защитник на Ейре и стига до нападателя. Съдията тълкува докосването на бранителя като подаване назад, а не като рикушет и затова флагът не е вдигнат. Много спорен гол!
43' Гол за Хърватия! Йелавич бележи след грешка в защитата.
42' Грешка на Стивън Уорд, Йелавич обаче беше затворен.
41' Роби Кийн пусна хитър пас към Дойл, но Плетикоса предугади подаването и улови.
40' Йелавич засече с глава центриране отляво. Топката беше трудна и излезе далеч в аут.
37' Кевин Дойл спечели въздушния дуел с Гордън Шилденфелд, но ударът не затрудни Плетикоса.
36' Йелавич стреля от волле от 20 метра след пас на Йелавич. Топката профуча покрай сглобката.
35' Грешка в центъра на защитата на Хърватия. Роби Кийн не се ориентира добре и възможността отлетя.
33' Лука Модрич шутира без подготовка от 22 метра, но в ръцете на Гивън. Много силен мач до момента за Модрич.
31' По-малко от четвърт час до почивката - динамичен мач с два гола и много интрига ни предлагат двата отбора.
29' Стипе Плетикоса се размина с топката, но тя беше твърде висока и за Стивън Уърд, който атакува далечната греда.
28' Нарушение на Чорлука. Фаулът е от същата позиция, от която стана голът за Ейре.
23' Луди минути в Познан. Много бързо топката се пренася от едната към другата врата, а почти всяка акция е завършена с удар.
22' Прекасен изстрел на Иван Перишич от 22 метра от волле! Гивън майсторски се разтегна и парира.
21' Силен удар на Иван Ракитич по диагонала. Топката профуча покрай дясната греда на Гивън.
21' Страхотно центриране отдясно за Йелавич! Ричард Дън много стабилно блокира опасността.
19' Лошо построена защита. Ведран Чорлука закъсня и сбърка фатално.
19' 1:1 Леджър бележи за Ейре с глава след центриране от фаул!
18' Ведран Чорлука изблъска Дойл. Ще има центриране в наказателното поле на хърватите.
17' Никица Йелавич открадна топката от Ричард Дън и си спечели нарушение. След центрирането топката излезе в корнер.
14' След гола момчетата на Славен Билич се поприбраха, а тези на Трапатони тръгнаха напред в търсене на изравняване. Няма чисто положение пред вратата на Плетикоса.
12' Триково Дъф чукна с пета, но шутът на Андрюс намери стената. Първа много добра възможност за ирландците - пропиляна.
11' Пряк свободен удар за Ейре на метър от пеналта, след като Кевин Дойл е спънат.
10' Опасно центриране на Дъф, но защитник на хърватите се намесва с глава.
9' Ирландците се поокопитаха, отблъснаха натиска и в последните три-четири минути владеят по-продължително.
7' Първа по-продължителна атака за ирландците и първи шут по посока на Стипе Плетикоса. Шутът на Деймиън Дъф нямаше сила и точност.
3' Манджукич беше оставен сам на дузпата и въпреки че загуби равновесие, насочи с глава в левия ъгъл на Шей Гивън.
3' 1:0 за Хърватия! Марио Манджукич отбеляза с глава от 11 метра.
3' Хърватите започват по-агресивно. Първи корнер за балканския тим.
1' Начало на мача! Хърватите първи играят с топката.
- Селекционерът на ирландците Джовани Трапатони става най-възрастния треньор, извел отбор на еврофинали - 73 години. Италианският спец подобрява рекорда на Ото Барич, поставен през 2004 година в Португалия.
- Температурата на въздуха в Познан е 16 градуса по Целзий. Вали дъжд.
- Двата отбора имат само два официални мача помежду си - по време на квалификациите за Евро 2000. Ейре побеждава с 2:0 в Дъблин, а в ответния двубой хърватите бият с 1:0.
- Джовани Трапатони залага на 4-4-2 с изнесени напред Дойл и капитана Роби Кийн. Славен Билич се е доверил в атака на Ивица Йелавич и Марио Манджукич при система 4-1-3-2.
- Малко повече от десет минути до началото на мача в Познан.

Легенда:

Голове Автогол Дузпа Пропусната дузпа Червен картон Жълт картон Втори жълт картон Смяна

Анкета

Заслужено ли Испания защити титлата си?

цитат на деня:

"Трябва да спрем Марио Балотели на всяка цена" - Сеск Фабрегас

знаете ли че...

" Евро 2012 е последният шампионат с 16 участници. От следващите финали във Франция през 2016 отборите ще са 24   "